Ако предложите на децата забавна настолна игра в уютните петъчни вечери или през дългите празнични уикенди, знайте, че те ще получат няколко важни ползи от това специално време, прекарано заедно у дома. Освен че ги учат на работа в екип, търпение и как да печелят и губят грациозно, настолните игри всъщност могат да бъдат от полза за мозъка, умственото и езиковото развитие на децата.
Прочетете за девет невероятни предимства на настолните игри и освежете запасите си от игри у дома!
1. Настолните игри предлагат възможности за ранно обучение
Дори простите игри помагат на децата да идентифицират цветовете, да броят интервалите и да развият координацията между ръцете и очите, както и сръчността при преместване на карти и фигури около дъската. Плюс това, да се научат да изчакват реда си и да следват правилата са важни уроци, които ще им служат далеч отвъд пода на хола.
2. Настолните игри карат мозъците на по-големите деца също работят
Настолните игри са лесен начин за насърчаване на здравословното развитие на мозъка при по-големи деца и тийнейджъри. „Стратегическите игри са полезни за подпомагане на развитието на предните дялове на мозъка“, казва Беатрис Таубер Приор, клиничен психолог. „Тези фронтални лобове са отговорни за уменията за изпълнителна функция, които включват планиране, организиране и вземане на добри решения.“
3. Настолните игри подобряват езиковите умения на децата
Настолните игри са чудесен начин да помогнете на децата в училищна възраст да работят върху умения, с които се борят. Имате неохотен читател? Кръг от играта Разказвач на истории на Headu Ludic ще им помогне да разширят своя речников запас, а Лабораторията за писане на български - да научат пуквите и да развият правописните си умения.
Междувременно игри, в които играчите трябва да запомнят няколко части от информация наведнъж (кой какво е направил и къде), могат да помогнат на дете, което има проблеми с разбирането при четене - като същевременно се забавлява.
4. Настолните игри изострят фокуса на вашето дете
Настолните игри, когато се играят без прекъсване, могат да помогнат за удължаване времето на внимание на детето. Но за да се възползват от предимствата, всеки трябва да се ангажира да изведе играта до край. Завършването на настолна игра без прекъсвания ще помогне за удължаване на намаляващото внимание на децата в свят, изпълнен с дигитални разсейвания.
5. Настолните игри учат децата за стойността на работата в екип
Настолните игри често предлагат на децата мета-послания за живота: Вашият късмет може да се промени за миг, за добро или за лошо. Но освен че ги учат, че нищо не е гарантирано, настолните игри са добър начин да насърчите деца от различни възрасти да се обединяват и да работят заедно – нещо, което ще трябва да правят през целия живот. Сформирайте екипи от по-големи деца, работещи с по-малките си братя и сестри, като изберете игри, които имат въпроси, пригодени за 1-6 клас, така че всеки да бъде изправен пред справедливо предизвикателство.
6. Настолните игри са алтернатива за време за почивка
Следващият път, когато се окажете, че преминавате през труден период с някое от децата си, помислете дали да не играете на настолна игра заедно, вместо да ги изпращате в стаята им. Д-р Реджине Галанти, лицензиран клиничен психолог и професор във Висшето училище по психология на Феркауф към университета Йешива в Ню Йорк обяснява: „Често използвам настолни игри като механизъм за работа върху връзката родител-дете. Те могат да се използват и за повишаване на толерантността към чувство на неудовлетвореност при децата.“
С други думи, редуването и упражняването на търпение по време на игра - дори когато нещата не вървят както трябва - може да помогне на малките да практикуват по-уважителни отговори, отколкото да се отдръпнат и да затръшнат вратата на своята стая.
7. Настолните игри успокояват безпокойството
Те могат да помогнат на тревожните деца да се научат как да се ориентират по-лесно в приятелствата. „Тъй като са структурирани, настолните игри могат да осигурят по-лесен начин за изграждане на междуличностни отношения с връстниците, тъй като детето знае какво се очаква от тях“, казва Галанти. За деца, които се затрудняват да започнат разговори с другите, експертите препоръчват игри, които насърчават структурирани възможности за говорене, като игри за отгатване.
8. Настолните игри показват на децата как да бъдат добри губещи
„Ако играете с дете, което има ниска толерантност към разочарование и загубата е наистина трудна за него, ако му позволите да наруши правилата в началото, това може да направи играта по-поносима и забавна за него“, казва Галанти. „Но моята цел често е целенасочено да играя по правилата и да ги насърчавам да използват умения за справяне и насърчаване на устойчивостта, когато нещата не вървят по техния начин.“
Например, може да кажете: „Толкова се гордея с теб, че запази спокойствие, въпреки че избра карта, която не ти харесва. Надявам се следващия път да избереш добра!“
9. Настолните игри са чудесен начин да се освободите от електрониката
Липсата на технология, необходима за игра на настолни игри, ги прави специални. Те са лесен начин да прекарате качествено време без екран с децата – и може да се изненадате колко много те обичат да играят по този начин!
Често семействата се борят да намерят баланса между дигиталните и реалните връзки, а настолните игри предоставят инструмент за тази емоционална връзка помежду им“.
Поръчайте пица, извадете любима игра и направете така, че да отпразнувате началото на уикенда заедно!
Ползвана информация: Scholastic Parents
Тази статия все още няма коментари